Mis see on?

  • Korduma kippuvad keelenõuküsimused ehk keelenõuküsimuste KKK
  • Keeleinfo, mida ei leia EKI ühendsõnastikust või oskussõnastikest Sõnaveebis
  • Sagedamini küsitud või hetkel ajakohased näited
  • Peamiselt üldised teemad, mõnel juhul ka üksikküsimused

Kuhu tuleks paigutada tähestikulises järjestuses æ või œ?

Ligatuure ehk kahe kirjatähe ühendamisel saadud tähemärke järjestatakse tavaliselt kahe eraldi tähena: æ nagu ae, œ nagu oe. See on neist kolmest kõige ees ─ Næss, Nasir, Näripä. Œthel läheb Olivia ette, sest silpi œt arvestatakse nagu oet. Vt ka Kiri ja tähestik – EKI teatmik

Kuidas kirjutada erakonnaliikmete nimetusi?

Erakondade nimedest ja nimetustest tuletatud liikmenimetusi kirjutatakse väiketähega nagu muidki tuletisi. Nt keskerakondlane (Eesti Keskerakonna liige), isamaalane (erakonna Isamaa liige), kahesajalane (erakonna Eesti 200 liige), ekrelane (Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ehk EKRE liige). Osa erakondade nimetusi sisaldab endas juba liikmenimetust (nt Parempoolsed, Eestimaa Rohelised, Rootsi Demokraadid). Erakonnanimetuse suurtähte ei kanta üle liikmenimetusse: erakonna Parempoolsed liikmed on…

Kas paraolümpia või paralümpia?

2024. aasta suve lõpus peetakse Pariisis järjekordseid paralümpiamänge. Eeskätt kehapuudega sportlastele mõeldud võistlused said alguse 1948. aastal Londonis. Mängude ingliskeelne nimetus paralympics sulatati kokku sõnadest paraplegic ’parapleegiline, mõlema poole halvatusega’ ja Olympic ’olümpia’. Sulandsõna esiosa paraplegic viitas asjaolule, et võistlejad olid eelkõige sportlased, kellel seljaajuvigastuse tõttu oli mõlema poole jäsemete halvatus. Edaspidi lisandus võistlejate hulka…

Kuidas käänata tänavanimesid?

Eestikeelse tänavanime käänamine oleneb sellest, milline on kohanimi ja liigisõna. Võõrkeelsete puhul oleneb nime tõlkimine sellest, millist liiki tekstiga on tegu.

Millal kasutatakse ülakoma?

Ülakoma kasutatakse tsitaatsõnade käänamisel, mõne sõna kuluvormi teisele sõnale lisamisel, tähe väljajätul ning teatud juhtudel nime ja liite piiri märkimiseks.

Kuidas käänata suurtähtlühendeid?

Suurtähtlühendite käänamine oleneb sellest, kuidas neid loetakse. Nimedega koos kasutatud lühendite (nt AS, OÜ) käänamiseks on mitu võimalust.

Kas lühendi lõppu käib punkt?

Väiketähtlühendite järele tänapäeval punkti pigem ei panda, nt a – aasta, lk – lehekülg, nt – näiteks, saj – sajand, prof – professor. Otsuse, et punkti võib ära jätta, tegi tollane vabariiklik õigekeelsuskomisjon 1982. aastal. Tähtede vahele pannakse punkt erandjuhtudel, kui lühend langeks muidu kokku mõne muu sõnaga, nt k.a – kaasa arvatud, e.m.a –…

Liitlause lõpumärk

Rindlause lõpumärk oleneb viimasest osalausest. Põimlause lõpumärk oleneb pealause liigist.

Palun ja komad

Koma pole vaja panna, kui sõnakiil on lauses tunderõhuta, esile tõstmata.

Ametinimetuste algustähest

Ametinimetused kirjutatakse väikese algustähega. Presidendi institutsioon on tavaks kirjutada läbiva suure tähega, konkreetsest inimesest rääkides aga väikese tähega.

Nimi ja sidekriips

Nimi on ne- või line-lõpulise omadussõnaga tavaks liita sidekriipsu abil.

Kuidas kirjutada eurot?

Tavatekstis on hinda tavaks väljendada sõna või tähisega, mitte valuuta rahvusvahelise lühendiga EUR.

Ülivõrde mitmuse vorm

Mitmuses ülivõrre näitab, et kirjeldatavatel olenditel, nähtustel või asjadel on omadust kõige suuremal määral, võrreldes teiste samasse rühma kuuluvate olendite, nähtuste või asjadega.

Millise kujuga on jutumärgid?

Jutumärkide kuju sõltub pigem väljaande, asutuse vm tavadest, olemas ei ole ühtesid õigeid jutumärke.

Eeslisandi ja isikunime ühildumine

Lisandit, mis on ainsuses ja paikneb nime ees, ei ole tavaks käänata. Mõnel juhul siiski käänatakse. Mitmuses eeslisand ühildub nimega alati.

Kuidas kirjutada e-liitsõnu?

Nii liitsõna kui ka lühendliitsõna on tavaks lause sees kirjutada väiketähega ja lause algul suurtähega.

Kuidas kirjutada pühasid?

Pühadel ja tähtpäevadel on nimetused, mida on tavaks kirjutada väikese algustähega.