Skip to main content

Hõimurahvaste rahvusteaduste auhinna pälvisid Eva Toulouze ja Nikolai Anisimov

Eesti Keele Instituut 25. oktoober 2023

2023. aasta hõimurahvaste rahvusteaduste auhinna pälvisid Eva Toulouze ja Nikolai Anisimov 21. sajandi udmurdi kultuuri uurimise eest. 

Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm annab alates 2012. aastast välja hõimurahvaste rahvusteaduste auhinda, et tunnustada Uurali omariikluseta põlisrahvaste teadustöid. 

Käesoleval aastal tunnustati auhinnaga Eva Toulouze’i ja Nikolai Anisimovi kaksikteose „Современная удмуртская культура I, II“ („Nüüdisaegne udmurdi kultuur I, II“, 2020-21) koostamise ja toimetamise eest. Auhinna ekspertkomisjon tõi esile, et tegemist on uudse kogumikuga, sest tavapärase pigem minevikule keskendunud lähenemisviisi asemel, tähistab tänapäeva udmurdi kultuurile keskendunud uurimus paradigmaatilist nihet soome-ugri kultuurivälja kaardistamisel. Kogumik on valminud koostöös udmurdi uurijatega ning vaatleb 21. sajandi udmurdi kultuuri erinevaid tahke: sotsiaalsete protsesside kulgemist ja poliitilisi olusid, keele, kirjanduse, etnomusikoloogia, rahvausundi jpm aspekte. „Mõned meie udmurdi kolleegid vajasid isegi selgitusi, mida me kaasaegse udmurdi kultuuri all täpsemalt silmas peame,“ räägib kogumiku üks autoritest Nikolai Anisimov. 

Eva Touluze Nikolai Anisimov foto Eesti Kirjandusmuuseum

Eesti Kirjandusmuuseumis teadurina töötava Anisimovi sõnul sai kogumiku idee alguse nii isiklikust seosest kui ka inspireerivatest kolleegidest: „Olen udmurt ja näen, kuidas udmurdi kultuur tänapäeval muutub ja areneb, ning see mõjutab ka mind. Minu eesti kolleegid tegelevad kaasaegsete ja edumeelsete kultuuriuuringutega ning on kiiresti reageerinud erinevatele sündmustele ja nähtustele, mis toimuvad siin ja praegu. See on aidanud suunata ka minu tähelepanu sellele, et kuigi rahvakultuuri mineviku uurimine on oluline, siis tuleb silmas pidada ka tänapäeva kiiresti muutuvat tegelikkust.“ 

Eva Toulouze ja Nikolai Anisimov on tihedat koostööd teinud alates 2016. aastast ja neid iseloomustatakse kui kirglikke kultuuri-uurijaid. „Olen Evale väga tänulik tema pideva valmisoleku eest alati aidata, areneda ja paremaks saada. Tema eriline armastus ja tähelepanu udmurdi rahva vastu on hindamatu, kuna see avab täiesti uusi tahke udmurdi kultuuris ning tema uuringud on andnud olulise panuse nii udmurdi kui ka laiemalt soome-ugri rahvaste rikkaliku kultuuripärandi uurimisse. Eva on truu sõber ja tark kolleeg,“ kirjeldab Anisimov oma koostööd Toulouze’iga. Järgmisena on neil plaanis anda välja Kama-taguste udmurtide religiooni ja kultuuri käsitlev uurimus. 

Laureaadid tänavad etnograaf Elena Popovat, kes aitas kogumikku toimetada, kõiki artiklite autoreid, Eesti Kirjandusmuuseumi, eriti Mare Kõivat tema toetuse eest, ja Tallinna Ülikooli kirjastust, kes raamatu kirjastas. 

Eva Toulouze on etnoloogia teadur Tartu Ülikoolis ja soome-ugri uuringute professor Ida Keelte ja Kultuuride Instituudis (INALCO) Pariisis. Nikolai Anisimov on udmurdi folklorist ja rahvakultuuri uurija ning töötab alates 2017. aastast Eesti Kirjandusmuuseumis. Anisimovi on hõimurahvaste programmi rahvusteaduste preemiaga tunnustatud ka 2019. aastal monograafia  «Диалог миров» в матрице коммуникативного поведения удмуртов» / „Maailmadevaheline dialoog udmurtide kommunikatiivse käitumise maatritsis“ (Tartu 2017) eest. 

Hõimurahvaste rahvusteaduste auhinda antakse välja alates 2012. aastast. Auhinnale saab nomineerida monograafia, kogumiku või koguteosena ilmunud töid, mille ilmumisaeg jääb viimase nelja aasta sisse. Laureaadid valib ekspertidest koosnev hindamiskomisjon ning kinnitab hõimurahvaste programmi juhtkomisjon. Auhinna suurus on 1250 eurot. 

Konkursi teises, hõimurahvaste teadusauhinna kategoorias, millega tunnustatakse Uurali keeltes avaldatud teadustöid, seekord auhinda välja ei antud.

Pildil Eva Toulouze ja Nikolai Anisimov (foto: Eesti Kirjandusmuuseum) 

 

Kas leidsid, et sisu on kasulik?

Jah
Ei
Sinu tagasiside on meieni jõudnud. Aitäh!