Eesti Keele Instituudi hoones on valminud kihiline installatsioon
Riigi Kinnisvara koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga korraldas kunstikonkursi, et leida parim teos Eesti Keele Instituudi hoonesse Tallinnas. 56 kavandi hulgast valitud võidutöö on mereäärset loodust ja eesti keelt peegeldav kunstiteos tööpealkirjaga „Helk“. Nüüd valminuna kannab installatsioon nime „Vesi kõneleb meist“.
Keraamilistest elementidest, karplubjakivist ja fotodest autoritehnikas kihiline installatsioon jutustab keele-eelsest paigast, kus vahutav vesi kõneleb, liiv ja kivid sosistavad. Eri tüüpi kihistuste ja ladestuste tulem peegeldab hästi eesti keele olemust. Teos võlus žüriid oma originaalse ruumilise iseloomu ning võluva kompositsiooniga.
Võidutöö autorid on Eesti Kunstiakadeemias koos fotograafiat õppinud kunstnikud Mari-Leen Kiipli ja Mari Volens. Neid seovad ja innustavad sarnased huvid looduse ja keskkonnaga seotud teemade ning keraamika ja isetegemise vastu. Mari-Leen Kiiplit on autasustatud Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga ning Adamson-Ericu nimelise stipendiumiga koos Rundum kollektiiviga. Mari Volens on olnud tegev kunstikorraldajana, nii Kilomeeter Skulptuuri meeskonnas kui Rundum artist-run space’i ühe asutaja ja liikmena.
Autorite sõnul seotakse teoses praegune aeg minevikuga, näidates meie ümbritsevat keskkonda samaaegselt nii kaasaegse kui ka eelajaloolisena ning kandes märke geoloogilisel ajaskaalal aset leidnud sündmustest. Meie keelde imbunud looduskujundid räägivad meie kunagisest lähedasest sidemest meid ümbritseva keskkonnaga. Nii nagu tänased maastikud on erinevate üksteisele järgnenud protsesside tulemus, on ka meie sõnad, kombed ja lood ladestunud meie keeles, sündinud sellesama meid aastatuhandeid ümbritsenud looduskeskkonna sees.
Eesti Keele Instituudi esindaja Gerly Tuisk kinnitab, majarahvas on installatsiooni omaks võtnud: „Teos sobib oma asukohta suurepäraselt, värske ja ootamatu lahendus paneb möödujad sageli seisatama. Tegemist on mitmekihilise kunstiteosega, mis avab ennast järk-järgult. Tasub võtta aega, et areneva ja elujõulise keele ideest kantud lugu hargnema hakkaks.“ Nii linnarahvas kui ka kunstisõbrad kaugemalt on oodatud põneva teosega tutvuma. Eesti Keele Instituudi maja Roosikrantsi tn 6 on huvilistele avatud esmaspäevast kolmapäevani (10.00–17.00).
Kunstikonkursi võidutöö teose maksumus ilma käibemaksuta on 20 000 eurot.
Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Eesti Keele Instituudi hoone sisearhitekt Kärt Loopalu, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Peeter Laurits ja Karel Koplimets, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Karin Paulus ja Andreas Trossek, Eesti Keele Instituudi üldosakonna juhataja Gerly Tuisk ning Riigi Kinnisvara esindaja, hääleõiguseta ekspert Priit Püss.
2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.