Skip to main content

Keeleõppetoetused

Keeleõppetoetustega antakse lasteaia- ja koolilastele täiendavat tuge eesti keele omandamiseks, aidates nii uussisserändajatel kui ka teistel muu emakeelega lastel arendada nende keeleoskust ning enesekindlust õppetöös.

Täiendava eesti keele õppe toetused

Alates 1. jaanuarist 2025 korraldab Eesti Keele Instituudi keeleõppe arendamise osakond eesti keelest erineva emakeelega laste ja õpilaste täiendava eesti keele õppe toetuste valdkonda.

Taotluste menetlemise infosüsteemis on avatud vormid 2024. aasta täiendava eesti keele õppe toetuse aruande esitamiseks.

Aruandes tuleb täita haridusasutusele eraldatud toetuse summa ja kasutatud toetuse summa lahter ning lisada toetuse kasutamise sisuaruanne. Kui asutusele on antud mitut liiki toetust, tuleb sisuaruanne lisada ainult ühe toetuse liigi juurde.

Aruande esitamise tähtaeg on 15. jaanuar 2025.

2025. aasta täiendava eesti keele õppe toetuse taotlusi saab esitada alates 16. jaanuarist kuni 4. veebruarini.
 

Riigikoolid ja kutseõppeasutuste juhid esitavad õpilaste arvestusalused ja aruanded ka Taotluste menetlemise infosüsteemis.

Küsi juurde

Infosüsteemi tehniliste probleemide korral kirjuta aadressil menetlused@tugi.edu.ee.

Toetuse eesmärk

Eesti keelest erineva emakeelega laste ja rändetaustaga laste täiendava eesti keele õppe toetuse andmine on mõeldud selleks, et:

  • pakkuda lisavõimalusi eesti keele omandamiseks läbi lõimitud aine- ja keeleõppe (LAK-õppe) rakendamise;
  • aidata kaasa laste eesti keele oskuse parandamisele;
  • toetada lasteaedu ja koole täiendava eesti keele õppe ning eestikeelse aineõppe rakendamisel;
  • luua kõigile lastele ja õpilastele võimalused õppida eesti keelt vastavalt nende võimetele.

Kellele on toetus mõeldud?

Toetust saavad taotleda haridusasutuste pidajad. Toetus on ette nähtud kvalifikatsiooninõuetele vastava õpetaja tööjõukuludeks või lisatöö tasustamiseks, kes viib läbi eestikeelset õpet.

Toetuse liigid ja taotlemine

Taotlemine toimub kord aastas avatud taotlusvooru kaudu taotluste menetlemise infosüsteemis. Vajalikud andmed toetuse vajaduse arvestamiseks võetakse EHISest (Eesti Hariduse Infosüsteem) taotlusvoorule eelneva aasta 10. novembriks tehtud märgete alusel.

Toetusi on kokku nelja liiki, kuid ühe õpilase kohta saab kasutada ainult ühte liiki toetust.

a. vähemalt 60% mahus eestikeelse aineõppe toetus põhikoolile; pearahatoetus 350 eurot

b. vähemalt 40% mahus eestikeelse aineõppe toetus põhikoolile; pearahatoetus 185 eurot

Kooli pidaja esitab tunnijaotusplaani ja kinnitab õpetajate kvalifikatsiooni ja eesti keele oskuse ning andmete õigsust. Toetust eraldatakse EHISe märgete alusel, seisuga 10. november 2024. a märgitud õpilaste arvu alusel.

Toetust ei saa taotleda Ida-Virumaa haridusasutused.

a. lasteasutusele; rühmapõhine toetus 2020 eurot

b. põhikoolile; pearahatoetus 350 eurot

Täiendava eesti keele õppe läbiviimise toetust eesti keelest erineva emakeelega lastele/õpilastele saab taotleda eesti õppekeelega lasteasutusele (3-7- aastaste laste rühmas) ja põhikoolile (I‒III kooliastmes), kus eesti keelest erineva emakeelega laste/õpilaste üldarv lasteasutuse/põhikooli lõikes moodustab vähemalt 15% ja absoluutarvuna vähemalt kuuel klassis/rühmas olevast õpilaste/laste arvust on eesti keelest erinev emakeel. Toetust ei saa taotleda sellisele eesti õppekeelega rühmale/klassile, kus käib ainult 1‒5 eesti keelest erineva emakeelega last. Lisaks on EHISes tehtud lapse/õpilase kohta 10. novembriks 2024. märge „vajab täiendavat tuge eesti keele õppeks“. Toetust eraldatakse EHISe märgete alusel, seisuga 10. november 2024. a.

Toetust ei saa taotleda Ida-Virumaa haridusasutused.

a. lasteasutusele; rühmapõhine toetus 2020 eurot

b. põhikoolile; pearahatoetus 350 eurot

Toetust saab taotleda keelekümblusprogrammi kuuluvale lasteasutusele ja põhikoolile, kus rakendatakse keelekümblusprogrammi põhimõtteid vastavalt haridus- ja teadusministri 27. aprilli 2022. a määrusele nr 11 „Keelekümblusprogrammi toetuse taotlemise ja kasutamise ning kvaliteediauhinna konkursi läbiviimise tingimused ja kord“ §-s 5 avaneb uues vahekaardis. Vajadusel toetatakse lapsi/õpilasi õppetöö individualiseerimisega. Toetust eraldatakse EHISe märgete alusel, seisuga 10. november 2024. a.

Toetust ei saa taotleda Ida-Virumaa haridusasutused.

a. põhikoolile; pearahatoetus 600 eurot

b. statsionaarse õppega gümnaasiumile; pearahatoetus 600 eurot

c. kutseõppeasutusele; pearahatoetus 600 eurot

Uussisserändaja toetuse puhul on põhikoolis ja gümnaasiumis oluline toetuse saamiseks rakendada vähemalt kahte tugiteenust kolmest järgnevast tugiteenusest:

1) individuaalne õppekava;

2) eesti keel teise keelena;

3) täiendav eesti keele õpe.

Kutseõppeasutuses on oluline märkida UA märge õpilaste kohta EHISes, kellele taotletakse uussisserändaja toetust. Toetust eraldatakse EHISe märgete alusel, seisuga 10. november 2024. a.

Toetust saavad taotleda ka Ida-Virumaa haridusasutused.

Toimunud infotunnid

  • 27. augustil 2024 toimus infoseminar “Kuidas taotleda keeleõppetoetusi?” Vaata SALVESTUST ja SLAIDE.
  • 23. mail 2024 toimus infoseminar, kuidas märkida EHISes õppurite andmeid keelekümbluse ja laiendatud eesti keele õppe kohta. Vaata SALVESTUST.
  • 22. aprillil 2024 toimus infotund Ida-Virumaa lasteaedadele ja koolidele. Vaata SALVESTUST ja SLAIDE
  • 15. veebruaril toimus riigikoolide esindajatele infotund täiendavatest keeleõppetoetustest 2024. aastal. Vaata SALVESTUST ja SLAIDE. 
  • 14. veebruaril toimus infotund täiendavatest keeleõppetoetustest 2024. aastal. Infotund oli suunatud kohalike omavalitsuste, lasteaedade ja koolide esindajatele. Vaata SALVESTUST ja SLAIDE

Õigusaktid

Korduma kippuvad küsimused


Kontakt:

Pille Vinkel
toetuste projektijuht
pille.vinkel@eki.ee   
5303 2748

Kas leidsid, et sisu on kasulik?

Jah
Ei
Sinu tagasiside on meieni jõudnud. Aitäh!