Skip to main content

Avatud on konkurss virtuaalse viiplemisroboti prototüüp-avatari loomiseks

Eesti Keele Instituut 28. november 2024

Eesti Keele Instituudil on eesmärk luua virtuaalne viiplemisroboti prototüüp-avatar, mis võimaldab tõlget eesti keelest eesti viipekeelde. See lubaks paljudes olukordades anda infot edasi viipekeelde oluliselt väiksema kuluga, kui nõuaks igakordne inimese poolt tõlkimine. Sisendiks on kas kirjalik eestikeelne tekst või kõne ning väljundiks on ekraanil animeeritud inimfiguur, kes edastab sama sisu eesti viipekeeles. Üheski Euroopa Liidu riigis praegu teadaolevalt sellist digiteenust olemas ei ole.

Eesti Vaegkuuljate Liidu hinnangul on Eesti jäänud kuulmispuude osas Euroopa Liidu ligipääsetavuse direktiivi nõuete täitmisel maha. Viipekeelse kogukonna erivajadustega ei ole piisavalt arvestatud, mistõttu suur osa nii päevakajalisest kui iseseisvaks toimetulekuks vajalikust informatsioonist nendeni ei jõua. Probleemi lahendamist pärsivad viipekeeletõlkide vähesus ja vastava riikliku ettevalmistuse puudumine, rahastusvõimaluste piiratus ning üldine vähene teadlikkus sihtrühma tegelikest vajadustest ja puudest tulenevatest eripäradest. 

Projekti kestus on ligikaudu kaks aastat alates lepingu sõlmimisest. Taotlema ootame nii teadusasutusi, ettevõtteid, kolmandat sektorit kui nende konsortsiume. Taotlusi saab esitada Eesti Teaduse Infosüsteemis (ETIS) kuni 15. jaanuarini 2025 kell 17.00.

Tellitava teadustöö konkurss viiakse läbi Riigikantselei tellimusel ja koostöös Eesti Keele Instituudiga. Küsimused ja lisainfo:

Projekti rahastatakse Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika 2021-2027 perioodi meetme „Avaliku sektori innovatsioonivõimekuse tõstmine“ vahenditest. Konkurss viiakse läbi riigihangete seaduse § 11 lg 1 p 19 teadus- ja arendusteenuse erandit kasutades.

Raili Loit

eesti viipekeele koordinaator
Keele- ja kõnetehnoloogia osakond
Raili Loit

Kas leidsid, et sisu on kasulik?

Jah
Ei
Sinu tagasiside on meieni jõudnud. Aitäh!