Skip to main content

Ilmapuu auhind

Alates 2010. aastast on hõimurahvaste programmi raames antud igal aastal välja Ilmapuu auhinda ühele soome-ugri põlisrahva esindajale või inimesele, kelle tegevus on seotud hõimurahvaste kultuurilise identiteedi püsimajäämisega.

Ilmapuu auhind antakse silmapaistva kodanikualgatuse eest inimesele:

  • kelle tegevus on tulemuslikult ja tänuväärselt seotud hõimurahvaste kultuurilise identiteedi ja püsimajäämisega 
  • kes on oluliselt aidanud tugevdada koostööd soome-ugri hõimurahvastega ja tutvustanud hõimurahvaid Eestis ja laiemalt Euroopas. 

Preemia määratakse üldjuhul ühele inimesele, kuid erandkorras võib selle saada ka mõneliikmeline töörühm. Auhinna suurus on 2500 eurot. Laureaadi kuulutame välja vadjalaste kevadisel maahinguspäeval maaentšäüz ehk 40 päeva pärast kevadpühi.

Ilmapuu auhinna laureaadid

Szilárd Tibor Tóth on kogu oma teadustööalase ning organisatsioonilise tegevuse jooksul pööranud tähelepanu soome-ugri rahvaste keeltele ja kultuuridele, tutvustades neid järjepidevalt nii rahvusvaheliselt kui ka aidanud kaasa hõimuliikumisele Narvas. Loe rohkem siit.

Auhinna laureaat, julge ja selge kodanikupositsiooniga mari Vasily Nikolaev, on seisnud maride õiguste eest ning aktiivselt osalenud soome-ugri liikumises. Loe rohkem siit.

Hõimurahvaste programmi juhtkomisjoni esimehe sõnul ühendab tänavusi laureaate suur missioonitunne ning loovus: „Taisto-Kalevi Raudalainen ja Edina Csüllög on käivitanud innustavaid koostööprojekte, viinud ellu piire nihutavaid ideid ja inspireerinud teisigi oma lennukate mõtetega.”

„Loodan, et preemia inspireerib Vladislav Stepanovit oma tänuväärset tööd jätkama, tõstes samas ka teiste soome-ugri noorte huvi oma keele ja kultuuri vastu, julgustades kasutama kaasaegseid tehnoloogiaid,“ märkis Hõimurahvaste programmi juhtkomisjoni esimees Sirli Zupping.

Haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programmi nõukogu otsustas 2020. aasta Ilmapuu auhinna anda liivi keeleteadlasele, kultuuritegelasele ja aktivistile Valts Ernštreitsile.

2019

Ilmapuu auhinna pälvis hant Olesja Handõbina, kes on handi keele ja kultuuri säilitaja, sugukondliku kogukonna Kuldne päev juht, rajanud Tegisse keeleküla ja kultuuritraditsioonide keskuse lastele.

2018

Ilmapuu auhind anti Vitali Poležajevile  ersa rahvapeo Pokš erzjan či kauaaegse korraldamise ning järjepidevuse, traditsioonidele toetumise ja oma rahvale pühendumise eest.

2017

Ilmapuu auhinnaga tunnustati Maria Merovat mansi pärimuse hoidmise ja edasiandmise eest.

2016

Ilmapuu auhind anti Baškortostani vabariigi Tatõšlõ rajooni Malaja Balzjuga küla omausu preestrile Nazip Sadrijevile eluaegse tegevuse eest Kaama-taguste udmurtide pärimuse hoidmisel ja edasiandmisel.

2015

Ilmapuu auhinna pälvis õigusteadlane, isuri seltsi Šoikula aktivist Dmitri Harakka-Zaitsev isuri kultuuri säilitamise ja arendamise ning isurite traditsioonilise elukeskkonna kaitsmise eest.

2014

Ilmapuu auhind anti udmurditar Darali Lelile (kodanikunimi Elena Petrova), kirjanikule, luuletajale, esimese udmurdikeelse mängufilmi „Узы-боры“ stsenaristile ja lavastajale, modelliagentuuri „Mademoiselle Oudmourte“ rajajale, udmurdi netibloginduse ühele vedajale linnalise udmurdi noortekultuuri loomise ja edendamise eest.

2013

Ilmapuu auhind määrati Udmurdimaa Jakšur-Bodja küla etnofuturistliku ühenduse Töd’õ Jus’ juhendajale Tatjana Seliverstovale udmurdi rahvuskultuuri taaselustamise ja levitamise eest.

2012

Ilmapuu auhind anti Tšekani küla geograafiaõpetajale, kodu-uurijale ning keskkonnaalaste projektide algatajale udmurdile Olga Vernjajevale noorukite tööhõiveprogrammide toel kohalike heakorratööde läbiviimise eest, mis suurendasid laste huvi oma kodukoha tundmaõppimise vastu.

2011

Ilmapuu auhinna pälvis Kurba küla vepsa muuseumi rajaja, tulihingelisne omakultuuri kaitsja Svetlana Jeršova oma tegevuse eest vepsa kultuuri ja keele säilitamisel ning elustamisel.

2010

Ilmapuu auhinnaga tunnustati Vadja Kultuuri Seltsi juhatajat Tatjana Jefimovat, kes on suurel määral toetanud vadjalaste eneseteadvust ja aidanud kaasa kohalike tavade elushoidmisele.

Kas leidsid, et sisu on kasulik?

Jah
Ei
Sinu tagasiside on meieni jõudnud. Aitäh!